Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Bana en çok sorulan sorulardan birisi de “Kendimi nasıl geliştirebilirim?” sorusudur.

Kendini geliştirmenin birçok yolu olsa da bu makalede özellikle üzerinde durmak istediğim konu kendimi hangi frekansta geliştirmeliyim sorusudur.

Aslında bu konu iki kavramı beraberinde getiriyor. Erişim ve Frekans.

Kişisel gelişimde erişim; özellikle belli bir dönemde eriştiğiniz tüm kişisel gelişim faaliyetlerini kapsar. Benim bu yazıda anlatmak istediğim ise aslında kişisel gelişim sürecinizin hangi sayıdaki erişimle gerçekleştiği değil hangi frekansta gerçekleştiği ile ilgilidir. Kişisel gelişimde frekans, süreçlerinize belirli bir tekrarda ve sürekli bir şekilde içerik sağlamanızla ilgilenir.

Ne kadar çok yeni unsuru takip ettiğinizle değil, bir unsuru ne kadar çok takip ve tekrar ettiğinizle ilgilidir frekans. Frekans sürekli gelişimdir. Sürekli ilerlemedir.

Bir önceki yazımda aslında sürekli gelişimin öneminden bahsetmiştim. (Okumadıysanız Buradan Okuyabilirsiniz.)

İşte kişisel gelişimde bulunacağınız faaliyetlerde de önemli olan sürekli gelişimi hedef almanızdır. Yani sadece bir kursa gitmek değil, düzenli olarak kurslara katılmanın önemli olduğu bir anlayış…

Bu nedenle size “sadece şu kursa gidin” demem aslında doğru olmayacaktır. Çünkü bir eğitimi bir kere almak çoğu zaman yetersiz kalacaktır.

Peki, “Bu konuda neler yapabiliriz? Nasıl başlayabiliriz?” derseniz eğer sizin için bir şeyler hazırladığımızı da bilmenizi isterim.

Bunlar neler?

Öncelikle size belirli uzmanlık haritalarını takip etmenizi öneririm. Devamlı bir gelişim için (içerikler de bir süre sonra tamamlanacağından) her zaman sistematik bir tekrar yapmanız ve – gerçekten – sürekli çalışmanız çok önemlidir.

Sizin için çeşitli uzmanlık haritaları hazırladık demiştik.

Şimdi sizden bu uzmanlık haritalarını mutlaka incelemenizi istiyorum.

Uzmanlık Haritalarına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Ben genelde “Kendimi nasıl geliştirebilirim?” diyenlere bu uzmanlık haritalarını öneriyorum.

Uzmanlık haritalarında yer alan her eğitimi takip etmek zorunda değilsiniz. (Genel olarak %80’ini bitirmenizi öneririm.)

Şimdiden bu yolculukta sizlere başarılar dilerim.

İyi Çalışmalar.

Erkut Ergenç

Yorum yapın