Makyajla Güzellik Olur mu ? (Makyaj Eğitimi)

Makyajla Güzellik Olur mu ?

Makyaj, insanın var olduğu her yerde hayatın her aşamasında yer almıştır. İlk zamanlarda yapılan makyajlar, dış etkenlerden ve enfeksiyonlardan korunmak, böcekleri vücuttan uzaklaştırmak gibi ilkel amaçlarla yapılıyormuş. Zamanla makyaj günümüzdeki anlamıyla, güzelleşmek için yapılan bir uygulama haline gelmiştir.

Makyajın temel amacı kısaca, yüzün kusurlu yanlarının gizlenerek, güzel yanlarının ortaya çıkarılmasıdır. Makyaj güzel görünmek için mi yapılır? Ya da makyaj yapınca herkes güzelleşir mi? Aslında bu sorunun cevabına evet diyebilmek mümkün. Çünkü doğru malzemelerle ve doğru şekilde yapılmış bir makyaj uygulamasında kötü bir sonuçla karşılaşmak pek mümkün değil. Makyaj çoğu kadının sevdiği ve yapmaktan keyif aldığı bir faaliyettir. Biz kadınlar bakımlı olmaktan, güzel görünmekten ve beğenilmekten hoşlanırız bu bir gerçek. Tabii makyaj yapmayı pek tercih etmeyen ya da sadelikten hoşlanan kadınlarda var. Ama güzelleşme ve beğenilme güdüsünün her kadında var olduğunu biliyoruz. Ayrıca Stirling Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmaya göre erkekler makyaj yapmış kadınları daha havalı görüyorlarmış 😊. Yani makyajla güzellik olabilmesi mümkün görünüyor. Ancak güzellik kavramının göreceli bir kavram olduğunu unutmamak gerekir. Herkesin beğendiği genel bir makyaj uygulaması tabi ki de mümkün değil. Ancak doğru makyaj yapmayı bilirseniz, kusurlarınızı bile çekici bir hale getirebilirsiniz.

Doğru Makyajın Temel Kuralları

Yüz Tipinizi ve Cilt Renginizi Doğru Belirleyin.

Makyaj yaparken öncelikle bilinmesi gereken temel kural; yüz tipinizi ve cilt renginizi belirlemektir. Bu iki unsur makyajda hayati bir özelliğe sahiptir. Yüz tipinizi ve renginizi iyi bilirseniz kullanacağınız ürünlerle de başarılı bir makyaj uygulaması gerçekleştirirsiniz. Örneğin; çok açık bir ten renginiz varsa fondöteninizi de bu açıklığa uygun bir tonda seçmelisiniz. Eğer cilt renginizden daha koyu bir fondöten kullanırsanız yüz hatlarınız olduğundan kötü görünecektir.

Makyaj Yaparken Ürünlerin Kullanım Sırasına Dikkat Edin.

Makyaj yaparken kullanacağınız ürünleri belirledikten sonra, bunları hangi sırada kullanacağınızı iyi bilmelisiniz. Makyaj yapmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin ve nemlendirin. Temiz olmayan, yağlı veya kuru görünen ciltlere yapılan makyaj uygulaması kötü sonuçlara neden olabilir. Sonrasında öncelikle kullanacaksanız fondöten ya da BB-CC krem uygulayın. Daha sonra göz makyajınızı yapın ve allık uygulamasına geçin. Makyajda ruj uygulaması her zaman en son yapılır unutmayın.

Makyaj Araç ve Gereçlerinden Yardım Alın.

Makyaj yaparken makyaj araç gereçlerini kullanmak sanıldığı gibi işlemi uzatmaz aksine hızlandırır ve pratikleştirir. Fondöteninizi sürerken fırça veya sünger yerine parmaklarınızı kullanmak daha pratik görünebilir. Ancak makyaj sırasında ellerinizi yıkamanız makyaj işlemini daha da uzatacak ve zorlaştıracaktır. Bu yüzden makyaj ürünlerinizi araç gereçlerle kullanmak işlemi kolaylaştırır ve daha profesyonel sonuçlar oluşmasına yardımcı olur.

Makyaj Malzemelerinizin Ömrü Olduğunu Unutmayın.

Makyaj yaparken kullandığınız her ürünün bir yaşam döngüsü olduğunu unutmayın. Ürünlerin son kullanım tarihleri ambalajlarının üzerinde 12M 24M şeklinde belirtilir. Buradaki M harfi month yani ay anlamına gelir. Bu simgeler ürünlerin açıldıktan sonra kullanılması gereken süreyi belirtir. Bu yüzden ürünleri son kullanım tarihlerine dikkat ederek kullanın. Ayrıca üzerlerinde barkod bulunan ürünlerin kullanım sürelerine internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ömrü tükenen makyaj malzemelerini kullanmayın. Çünkü ömrü tükenen ürünler ciltte çeşitli sorunlara neden olabilir.

Cilt Temizliğinize Önem Verin.

Makyajda cilt bakımı oldukça önemlidir. Makyaj yapmadan önce cildinizi temizlemeniz ne kadar önemliyse makyajdan sonra da cildi temizlemek ve arındırmak çok önemlidir. Çünkü her ne kadar en iyi ürünleri kullansanız da kozmetik ürünler ciltte sorunlara neden olabilir. Bundan dolayı makyajınızı silmeden uyumayın. Bu kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir. Cilt temizliği için geliştirilmiş doğal dermokozmetik ürünler kullanarak cildinizi temizleyin. Ayrıca cildinizi nemlendirmeyi de ihmal etmeyin. Cildiniz yağlı da olsa belirli bir seviyede nemlenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Ayrıca bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Acadewy tarafından hazırlanan Ücretsiz Güzellik ve Makyaj Eğitimimizi İnceleyin.

Yorum yapın